Idzie nowe.

By MA / wrzesień, 24, 2009 / 5 comments

Bardzo ciekawy artykuł znalazłem dziś na stronach mojego ulubionego sklepu fotograficznego B&H. 
Rzecz o zastosowaniu aparatu fotograficznego jako kamery filmowej, a w zasadzie o możliwościach rozbudowy systemu i usprawnieniu pracy. Jak łatwo zauważyć –  taki Canon Eos 5D mk2 czy 7D (obecnie chyba najtańsza i do tego niezła opcja dobrego jakościowo FullHD) – były projektowane jako aparaty fotograficzne z funkcją filmowania jako dodatkiem. O ile stosowanie aparatu z popularnym obiektywem nie sprawia specjalnie kłopotu, o tyle zastosowanie np. jasnego teleobiektywu przez kilka godzin filmowania dziennie to już wyzwanie nie tylko dla naszego intelektu i zdolności twórczych…
Jest potrzeba – to i pojawiła się oferta. Co prawda najlepsze przedstawione tu systemy mocowania i sterowania korpusem fotograficznym jako kamerą przekraczają dwukrotną wartość samego korpusu, to jednak warto zauważyć, że pojawiające się w sieci testowe filmiki zwłaszcza z 5Dmk2 budziły i nadal budzą zachwyt. Wielokrotnie spotkałem się z twierdzeniem, że aparat wart niewiele ponad 2000 euro kręci film o jakości kamery za blisko 30 000 euro… Nie wiem ile w tym prawdy, nie jestem filmowcem i trudno mi jednoznacznie wyrażać opinię. Jednak moi „recenzenci” nie są leszczami – mają otwarte głowy i co prawda ani jeden z nich nie jest operatorem w Hollywood to jednak wydaje się, że wiedzą co mówią. Nawet gdyby połowa z tego była prawdą, to i tak – o ile wędrówka z dodatkowym sprzętem w postaci rozbudowanej kamery HD nie wydaje mi się szczęśliwym rozwiązaniem w górach, o tyle zabranie dodatkowego uchwytu po to, by przy okazji zrobić trochę materiału filmowego – zaczyna brzmieć sensownie. Materiału przyzwoitej jakości!

5 Responses to Idzie nowe.

 • Flawiusz

  Fajny Robocop :) Czekam na moment, by w aparatach profesjonalnych pokazały się modemy do łączności satelitarnej, do przesyłania zdjęć gdzie tylko ktoś będzie chciał, do tego będzie można używać aparatu jak komórki – głośnik już jest, mikrofon da się zamontować… może będzie się dało przełączyć w tryb kamery internetowej :)))). Cóż, rozwój informatyki i elektroniki sprawia, że wszystko staje się niezwykle uniwersalne.

 • Flawiusz

  O! I proszę, już jest taki fajny twór, ale na razie amatorski… :

  http://fotopolis.pl/index.php?n=9653

  Za dwa – trzy lata będą takie lustrzanki :)

 • maciej nowakowski

  Witam Panie Marku !

  Jako stały czytelnik Pańskiego bloga a zarazem również podróżnik,
  piszę do Pana z prośbą o poradę ;)

  Otóż chodzi mi o wspomniany przez Pana sklep internetowy ze sprzętem foto –
  b&h. Przejrzałem jego ofertę, zainteresował mnie i zamierzam zrobić w
  nim zakupy (1, może 2 obiektywy, filtry).
  Czy może mi Pan podpowiedzieć, jak przebiega transakcja z tym sklepem?
  Czy jeżeli zamówię sprzęt na około 6tys złotych, to czy będę zobowiązany
  do zapłacenia jakichś ceł w chwili, gdy pakunek będzie przekraczał
  polską granicę, jako że będzie wysłany z US?

  Dziękuję z góry za odpowiedź i porady i pozdrawiam.

  m.nowakowski

 • Marek Arcimowicz

  Proszę przegrzebać internet.
  Z tego co wiem bywają poważne problemy z przesyłką do Polski. Wiąże się z tym spore ryzyko, ja bym raczej się nie zdecydował przy droższych produktach.
  Ja wysyłałem parę sprzętów, ale takich na które cła nie ma, albo nie ma z nimi problemu. Całą resztę kupowałem osobiście do pracy na terenie USA.
  Oficjalnie mogą doliczyć:
  – VAT
  – cło
  Pakunek trafi na skład celny, albo zostanie zatrzymany u przewoźnika i trzeba się będzie wykazać wpłatą odpowiedniej kwoty. Wtedy towar zostanie wydany.

 • maciej nowakowski

  Witam!

  Dziękuję za odpowiedź. Właśnie zastanawiało mnie, czy Pan zamawia wysyłkowo czy kupuje sam będąc na miejscu. Generalnie wygląda na to, że wcale nie musi sumarycznie wyjść dużo taniej taki zakup, w sensie zamawiania z Polski-VAT, cło … A właśnie o to mi chodziło kupując nieco większą ilość sprzętu – że może uda się sprowadzić obiektywy ze Stanów.

  Pozdrawiam,

  m.nowakowski

Leave a Reply

Post Comment